Pieniądze

 

Po co ludzie wymyślili pieniądze?

 

Od samego początku istnienia ludzkości ludzie organizowali się w grupy i społeczeństwa. Po prostu taką, jako ludzie mamy naturę, ale dzięki temu po prostu łatwiej było przetrwać w niesprzyjających warunkach środowiska naturalnego. Takie zorganizowanie społeczeństwa pozwoliło również na specjalizację pracy.

 

Oczywiście każdy może robić wszystko, tzn. zbierać jagody, polować, wyprawiać skóry, itp. Ale oczywiście do tego potrzebowalibyśmy po pierwsze talentów (czyli wiedzieć jak to zrobić), a po drugie czasu (bo przecież jak będziemy coś robić, to w tym czasie nie zrobimy nic innego). Dlatego też ludzie zaczęli się specjalizować i podzielili pomiędzy siebie pracę: jedni polowali, inni zbierali jagody, jeszcze inni uprawiali rolę. Dzięki temu każdy mógł robić swoją pracę lepiej i efektywniej (tzn. np. wyprawił więcej skór w określonej jednostce czasu).

 

W takim zorganizowanym społeczeństwie pojawiła się jednak kwestia sprawiedliwej wymiany pracy, tzn. np. liczby wyprawionych skór na ilość upolowanego mięsa i o tyle, o ile w małej (np. plemiennej) społeczności, problem ten mógł być rozwiązywany poprzez wymianę dóbr, to np. pomiędzy społecznościami wymiana dóbr stwarzała pewne trudności logistyczne. Dlatego też ludzie wymyślili coś, co dzisiaj nazywamy pieniędzmi (wygodniej przecież wymieniać się pieniędzmi niż np. mięsem, czy wyobrażasz sobie, że idziesz na dziś do marketu i tam zamiast płacić pieniędzmi, płacisz producentowi owoców wychodowaną przez siebie kozą? – to jeszcze nawet było by łatwe, ale co jeśli Twoim zawodem jest np. psychoterapia).

 

Oczywiście „pieniądz” to sprawa umowna, mogą być nim: bezkształtne fragmenty metalu, metal, któremu nadano kształt (czyli monety), papiery, a ostatnio najbardziej popularną formą pieniądza są po prostu elektroniczne zapisy. Ważne jest to, że ludzie się po prostu umówili, że coś ma jakąś wartość, bo przecież nawet złoto ma wartość tylko dlatego, że ludzie tak po prostu się kiedyś umówili (chociaż Chesterton twierdził, że również dlatego, że jest ładne i się świeci, ponieważ ludzie nie umówili się tak np. wobec błota). W nowoczesnych społeczeństwach o tym, czy coś jest pieniądzem, czy nie jest, decyduje państwo, które (przez bank narodowy) jest emitentem waluty.

 

A więc w skrócie: pieniądz to forma wymiany pracy, a przypomnijmy, że praca to talenty (wiedza, umiejętności, technologie, itp.) + czas + no i jeszcze możemy dodać tutaj ludzki wysiłek, ponieważ ktoś może mieć talenty i czas, ale po prostu może nie chcieć mu się im wykorzystywać.

 

Ludzie więc zaczęli się specjalizować w swojej pracy, a następnie tworzyć grupy ludzi, którzy zajmowali się tym samym. Możemy powiedzieć, że tym sposobem powstały pierwsze przedsiębiorstwa. Takie firmy początkowo były firmami przede wszystkim rodzinnymi, ludzi je tworzących łączyły więzy pokrewieństwa lub pochodzenia z jednej wioski (nawet jeśli były to firmy „państwowe” czyli prowadzone przez króla i jego rodzinę), a dopiero z czasem (a na dużą skalę dopiero w wieku XIX, w dobie rewolucji przemysłowej), firmy były tworzone przez ludzi sobie obcych, ale specjalizujących się w jednym rodzaju pracy.

 

 

Czy pieniądze są celem samym w sobie?

 

Jakieś 5000 lat temu ludzie wymyślili pismo, a jak tylko wymyślili pismo to od razu wymyślili też pieniądze. Jak już powiedzieliśmy wymyślili je po to, żeby łatwiej było wymieniać się towarami, a tak naprawdę pracą (a praca to nic innego jak połączenie talentów, wysiłku i czasu), bo wszystkie towary, którymi możemy się wymieniać pochodzą z Ziemi (ew. z kosmosu), a więc kiedy kupujesz cokolwiek (np. samochód) to tak naprawdę płacisz za talenty, wysiłek i czas (czyli pracę): górników, którzy wydobyli rudę, ropę i co tam jeszcze potrzebne, hutników, którzy przetopili ją na stal, konstruktorów, którzy ze stali zrobili części, a z ropy tworzywa sztuczne, inżynierów, którzy zaprojektowali samochód, monterów, którzy to połączyli, specjalistów od marketingu, dzięki którym dowiedziałeś się o tym samochodzie, a wreszcie miłego pana sprzedawcy, który Ci ten samochód sprzedał.

 

A jak kupujesz węgiel to za co płacisz? Ile warty jest węgiel? Oczywiście nic ? idź i sobie wykop (no musiałbyś jeszcze zapłacić za koncesję). Jeśli kupujesz węgiel to płacisz za pracę górników, którzy go wydobyli, pani w księgowości, która wypłacała im wynagrodzenia, prezesa kopalni i jeszcze innych ludzi.

 

A więc ludzie wymyślili pieniądze, żeby wymieniać się swoją pracą, dzięki temu ta praca jest lepiej wykonywana, bo możemy się w niej specjalizować. Żeby mieć samochód nie musisz wykonywać tych wszystkich czynności, które powyżej opisaliśmy, ale po prostu wykonujesz SWOJĄ czynność (pracę) za co dostajesz pieniądze, a te pieniądze wymieniasz za samochód.

 

Pieniądze są więc narzędziem jak każde inne narzędzie jakiego używamy: pędzel malarza, grabie ogrodnika, podręcznik nauczyciela, wiedza psychoterapeuty :). No może pieniądze są trochę bardziej uniwersalne niż inne narzędzia i właśnie dlatego ludzie tak za nimi gonią i ciągle im ich brakuje. Tak naprawdę ludzie gonią za poczuciem kontroli i poczuciem bezpieczeństwa, które te pieniądze dają. Czy wyobrażasz sobie ogrodnika, który ubóstwia swoje grabie? Ciągle o nim myśli? On jest jego główną motywacją w pracy? Dba o nie jak o nic innego?

 

Spróbuj dokończyć zdanie: Gdybym miał(a) więcej pieniędzy to…

byłbym szczęśliwszy…, czułabym się bardziej bezpiecznie…, mógłbym więcej kupić sobie i swojej rodzinie…, itp.

 

A teraz za pieniądze podstaw sobie „grabie”, czyli inne, może trochę mniej uniwersalne narzędzie: Gdybym miał więcej grabi byłbym szczęśliwszy. Czy to nie absurd? Czy jakieś grabie mają dać Ci poczucie spełnienia, bezpieczeństwa, radość i poprawić Twoje relacje? No oczywiście, że nie.

 

Pieniądze to nic innego jak narzędzie, które jest ekwiwalentem pracy – mądrej pracy, czyli takiej która wykorzystuje nasze talenty.

 

I teraz powróćmy do pytania: Czy pieniądze są celem samym w sobie? Czy przedsiębiorczość to tylko pieniądze? Czy biznes to ma być tylko zdobywanie coraz to nowych grabi? Czy biznes nie powinien być sposobem mądrej pracy, czyli takiej, która łączy nasze talenty, nasz wysiłek i czas, a przede wszystkim daje ludziom wartość?

 

Nasze rozważania możemy sprowadzić do prostego wniosku:

jeśli pracujesz tylko dla pieniędzy -> to będziesz mieć ich dużo i NIC WIĘCEJ

a jeśli pracujesz dla wartości która ma dawać innym Twoja praca -> to będziesz mieć dobre relacje, poczucie satysfakcji i spełnienia, a jeszcze przy okazji dużo pieniędzy

 

Jak więc znaleźć taką pracę lub przestrzeń do założenia własnej firmy, która pozwoli dawać ludziom maksymalną wartość oraz mieć poczucie spełnienia i dużo pieniędzy? Odpowiedzi znajdziesz na następnej stronie:

 

 

Treści uzupełniające:

Sprzedajesz kawę, czy radość picia kawy w dobrym towarzystwie? – o wartości w pracy i biznesie

Bezinteresowność się opłaca, czyli jak działa ekonomia wdzięczności

Rodzinny i przyjacielski biznes