Predyspozycje

 

Dlaczego osobiste zdolności i predyspozycje są ważne?

 

Zastanówmy się nad tym, co warunkuje dobre odnalezienie się pracownika na rynku pracy lub firmy na rynku. Trzy ważne założenia, dzięki którym pracownik odnajduje się na rynku pracy, a firma na rynku to:

 

1. Wiedza i umiejętności – czyli to na czym się znamy i co nam wychodzi dobrze

Oczywiście to na czym się znamy i co nam wychodzi dobrze stanowi podstawę dobrego odnalezienia się na rynku pracy i to niezależnie od tego, czy poszukuje pracy u jakiegoś pracodawcy, czy sam chcesz założyć firmę. Jeśli na czym się znasz i to Ci wychodzi, to znaczy, że robisz to dobrze, a jak robisz coś dobrze, to Twoi klienci (lub Twój pracodawca) będą chcieli to do Ciebie kupić.

 

2. Osobiste preferencje – czyli to co lubimy

Poza tym, że na czym się znamy, dobrze żeby to czym się zajmujemy było jednocześnie tym co lubimy, co nas w jakiś sposób pociąga, fascynuje, jest dla nas fajne. Dlaczego to jest ważne? Po pierwsze jeśli coś lubimy to będziemy chcieli to robić (motywacja wewnętrzna), a skoro będziemy chcieli to robić dla samej tej czynności, to będziemy się w tym coraz bardziej rozwijać, będziemy coraz lepszymi specjalistami. I ważne jest również to, że prawdopodobnie nie wypalimy się naszej pracy, tj. wraz z upływem czasu, dalej będziemy chcieli to robić.

 

3. Potrzeby rynku – czyli to co pracodawcom/klientom jest potrzebne

I wreszcie, ostatnia bardzo ważna rzecz: to co robimy musi być komuś potrzebne. Możesz robić coś co Ci dobrze wychodzi i Cię fascynuje, ale nikomu nie jest to potrzebne – jest to więc po prostu tylko Twoje hobby, co zasadniczo nie ma zbyt dużego wpływu na Twoje funkcjonowanie zawodowe. Żeby z tego co robisz zrobić biznes lub, żeby po prostu znaleźć pracę z tym związaną to, co robisz musi być komuś potrzebne.

 

A teraz wyobraźcie sobie taką wizję gospodarki: wszyscy pracownicy wykonują pracę, która dobrze im wychodzi, lubią ją robić i jest potrzebna, czyż nasza gospodarka nie rozwijałby się szybciej, a my wszyscy bylibyśmy szczęśliwsi?

 

Jak więc znaleźć taką pracę lub taki obszar do założenia własnej firmy? Znajdź przestrzeń, która u Ciebie jest wspólna dla tych trzech obszarów:

  1. Na czym się znam?
  2. Co lubię robić?
  3. Czego potrzebuje rynek?

 

 

Jeśli przejdziesz ten etap, możemy iść dalej. Teraz zastanowimy się co to w ogóle jest ten rynek. A na dodatek wolny rynek. O tym na następnej stronie:

 

 

Treści uzupełniające:

Skąd mam wiedzieć, czego chcę

Jak znaleźć SWÓJ pomysł na biznes i 150 pomysłów na biznes [inspirujące ćwiczenie]

Jak szukać pracy marzeń